Unikajmy rejestrów dłużników!

Home / Finanse / Unikajmy rejestrów dłużników
Rejestr długów

Unikajmy rejestrów dłużników

Z całą pewnością zarówno osoby fizyczne jak i instytucje które pożyczają pieniądze nie chcą stracić swoich pieniędzy. Dlatego starają się jak najbardziej zabezpieczyć i mieć pewność, że osoba która pożycza pieniądze będzie je terminowo spłacać. Oczywiście całkowitej pewności nigdy nie będzie i dlatego spotykamy się z określeniem ?ryzyko kredytowe?, należy jednak dążyć do tego, aby to ryzyko było jak najmniejsze.

            Bardzo częstą procedurą przed udzieleniem kredytów lub pożyczek pozabankowych, jest sprawdzanie wnioskodawców w różnego rodzaju rejestrach dłużników. Są one prowadzone przez różne instytucje i niezależne firmy, a trafiają do nich wszyscy ci, którzy posiadają jakiekolwiek zaległości w płatnościach – i to nie tylko w bankach. Jeśli więc ktoś nie zapłacił mandatu, ma zaległe rachunki za telefon lub media, nie płaci w terminie rat może być pewien, że po jakimś czasie do jakiegoś rejestru dłużników trafi. A wtedy pożyczenie pieniędzy w cięższych chwilach może okazać się nie lada problemem.

Najbardziej popularnym rejestrem dłużników jest Biuro Informacji Kredytowej. Znajdują się tam kartoteki wszystkich osób, które kiedykolwiek korzystały z kredytów bankowych lub pożyczek w SKOK-ach. Zapisywane są tam zarówno aktualne zadłużenia, jak i sposób ich spłaty. Banki mogą w szybki sposób uzyskać informacje o osobie która złożyła u nich wniosek kredytowy i na ich podstawie wstępnie ocenić szanse na pieniądze. Jeśli zobowiązań jest dużo lub jeśli nie są one spłacane w terminie ? o kredyt może być bardzo ciężko, bowiem są ta czynniki, które negatywnie wpływają na ocenę kredytową.

Nie można zapominać, że w naszym kraju funkcjonują również inne rejestry dłużników, do których wpisują swoich klientów firmy czy instytucje finansowe. Tymi rejestrami są:

  • Biuro Informacji Gospodarczej (BIG InfoMonitor),
  • Krajowy Rejestr Długów BIK,
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG

Osoby które są wpisane do tych rejestrów, mogą mieć nawet problemy z uzyskaniem chwilówki przez Internet, gdyż firmy pożyczkowe sprawdzają tam swoich klientów. Również mogą się wtedy pojawić problemy przy zakupach ma raty, bądź uzyskaniu telefonu komórkowego w opcji z abonamentem Jak więc widać, opłaca się spłacać wszelkie zobowiązania w terminie. Gdyż po pierwsze nie musimy wtedy płacić kosztów związanych z egzekucją tych należności, po drugie, nie będziemy mieć kłopotów, gdy zechcemy podjąć jakiekolwiek rozwiązania kredytowe, a po trzecie ? utrzymamy naszą ocenę kredytową w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że jest ona bardzo istotna przy zaciąganiu większych, jak i mniejszych zobowiązań.

Leave a comment

If you want to share your opinion, leave a comment.

Logged in as . Log out?

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Why ask?